​Adopcja dziecka – od czego zacząć?

Adopcja dziecka jest procesem długim i skomplikowanym do przejścia. Jednak zdecydowanie wartym swoich trudów, ponieważ jako nagrodę otrzymujesz ukochane dziecko. W Polsce adopcja średnio trwa około 2 lat, choć są również przypadki, że proces ten wydłuża się o kilka miesięcy lub lat. Jeśli chcesz dowiedzieć się od czego zacząć proces adopcji, znajdujesz się we właściwym miejscu.

​Adopcja – krok po kroku

Adopcja, czyli inaczej przysposobienie tworzy zależność pomiędzy rodzicami adopcyjnymi a dzieckiem. Dzięki temu dziecko zyskuje dom i rodzinę, a rodzice upragnione potomstwo. Jednak, aby móc zostać rodzicem adopcyjnym należy spełniać konkretne warunki.

W ramach rozpoczęcia procedury adopcyjnej musisz zgłosić się po pomoc do ośrodka adopcyjnego. W zgodzie z polskim prawem, tylko ośrodek adopcyjny ma kompetencję do prowadzenia procedury przysposobienia. Na terenie każdego województwa musi znaleźć się co najmniej jeden taki ośrodek.

Podczas starania się o przysposobienie dziecka swoje pierwsze kroki musisz udać właśnie do ośrodka adopcyjnego. Co zyskujesz po odwiedzeniu ośrodka?

  1. W nim uzyskasz cenne informacje dotyczące całego procesu przysposabiania dziecka oraz różnych możliwości (adopcja pełna, adopcja pełna całkowita, adopcja niepełna).
  2. To również w ośrodku przejdziesz obowiązkowe szkolenie adopcyjne. Dopiero po jego ukończeniu możesz realnie starać się o adopcję.
  3. Ośrodek towarzyszy na każdym etapie procedury adopcyjnej (od rozpoczęcia, aż do udzielenia wsparcia postadopcyjnego).
  4. Pracownicy ośrodka pomogą Ci także w napisaniu wniosku do sądu z prośbą o adopcję.
  5. W trakcie pierwszego spotkania oraz w okresie osobistej styczności to również pracownicy ośrodka adopcyjnego będą przy Tobie.

Podczas starania się o przysposobienie dziecka warto udać się po poradę do prawnika. Porady prawne mogą rozjaśnić Ci sytuację związaną z procesem adopcyjnym. Aby móc zaadoptować dziecko należy spełnić szereg wymagań, dlatego rzetelny i zaufany prawnik jest dobrym wyborem na pomyślne rozwiązanie sytuacji.

​Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby przysposobić dziecko?

Pamiętaj, że musisz dostarczyć do ośrodka istotne informacje o sobie, tj. akt urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa, zaświadczenie o zarobkach oraz podejmowanej pracy, życiorys, zaświadczenie lekarskie o ogólnym stanie zdrowia, zaświadczenie od psychiatry o braku przeciwwskazań do adopcji, zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Sądowego oraz pozostałe dokumenty, których będzie wymagał od Ciebie ośrodek.

Do powodów, które mogą Cię dyskwalifikować w procesie adopcji zalicza się przede wszystkim: zły stan zdrowia lub nieodpowiednie warunki ekonomiczno-bytowe.

Osoby ubiegające się o przysposobienie dziecka muszą być w stanie zdrowia (fizycznego i psychicznego) pozwalającego na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Jest to bardzo ważne szczególnie dlatego, że dzieci adopcyjne dużo wycierpiały w swoim życiu, a kolejne potencjalne odrzucenie lub strata, mogą potęgować traumatyczne doświadczenia.

Kolejnym bardzo ważnym warunkiem są warunki mieszkalne. Dziecko musi mieć dostęp do przestrzeni prywatnej, w tym do własnego pokoju. Natomiast zarobki rodziców muszą pozwalać na stałe utrzymanie rodziny.

Jeśli więc zastanawiasz się nad rozpoczęciem procedury adopcji, ale nie jesteś pewien czy spełniasz wszystkie wymogi, wówczas skonsultuj się z prawnikiem. On z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Zapraszamy po więcej informacji: porady prawne Lębork.

Photo of author

Mariusz